Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petrph

v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Protože, takto postavená demokracie není demokracie,ale lotynka. Udělají se volby , v nichž mohou kandidáti i jejich strany lhát a vymýšlet si jak jim hrdlo ráčí. Když už tenhle proces probíhá delší dobu, tak už jim to lidé ani nevěří a ani neoček´vají že jim něco splnit. Pak ve volbách vyjdou nějaké výsledky Část lidí ani k volbám nejde, a další počet hlasů propadne kvůli 5% hranici, čili nehovořme o tom že by vláda dostala většinu hlasů.Navíc často vláda ani není strana která vyhrála volby, ale slepenec stran, které získaly mnohem menší počet hlasů. Ale podstatné je to, že ani nemusí plnit programy které slibovaly voličům před volbami,ani řešit nějaké závažné problémy státu, ale mohou si dělat po 4 roky ve vládě, a s celým majetkem státu i jeho zákony, co chtějí.. .Něco jako reality show Hotel Paradise  střihnutá  s   Oslíčkem Otřes se

Ale to asi není to co očekáváme od demokracie, že ne?

0/0
25.4.2012 14:48

Rájec

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Co tedy očekáváme od demokracie?

0/0
25.4.2012 21:07

petrph

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Já bych se Vás zeptal, dejme tomu že jste podnikatel a přijímáte nějakého zaměstnance na práci. Přímo si ho volíte . Pak asi očekáváte že bude poctivě a výkonně vykonávat svojí práci na kterou jste ho přijal a přinášet Vám a Vašemu podnikání užitek, čím víc, tím líp, proto jste ho přijal.

Předpokládám že to samé očekávají občané od svých poslanců a vlády, které si v demokracii zvolili, nemyslíte??:-)

0/0
26.4.2012 7:30

Rájec

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Nemyslím. Rozdíl je v tom, že o propuštění na př. poslance nerozhoduji já jako majitel firmy, ale ti, kterým patří stát. A to jsou všichni, kteří o něm mohou podle dohodnutých pravidel rozhodovat. Ve volbách. Ale jsou i tací, kteří to budou zkoušet i mimo pravidla.  Snad se mohou cítit dostatečně silní aby vyhráli. Mají za sebou třeba dav v ulici, nebo policii, nebo i armádu. Proč ne, vláda může být změněna i jinou cestou než nekrvavou, demokratickou. Ale i výhrůžkami, nebo násilím. Snad je i pravda, že demokracii nezbytně k životu nepotřebujeme. Žili jsme dost dlouho v lidovědemokratickém zřízení. Je možné se vyrovnat s ledasčím. Já osobně dávám přednost individuální svobodě, svobodnému tržnímu systému ve státě, který bude plnit jen ty funkce, které by jednotlivci plnily neefektivně (na př. obrana). Tím se také omezí problémy spojené s touto demokracií.

Demokracie v této civilizované podobě má ale mnoho vad na kráse. To je už známo ze starého řecka.

Co tedy od demokracie očekáváte?

0/0
26.4.2012 14:32

petrph

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Já jsem Vám odpověděl. očekávám od demokracie to co očekává zaměstnavatel  když si volí zvolí nového zaměstnance. Tedy, pokud si zvolíme parlament tak v něm strany budou dělat to co slibovaly v předvolebních programech.To je totiž princip demokracie-lidé volí mezi zveřejněnými programy politických stran.

Samozřejmě,legislativně platí to co píšete Vy,tedy že parlament získává mandát na 4 roky a nelze protesty lidí odvolat.Ovšem,to se odkazujete na volební zákon,nikoliv principy demokracie.

Dejme tomu,jak píšete "dáváte přednost individuální svobodě,svobodnému tržnímu systému ve státě,

který bude plnit jen ty funkce, které by jednotlivci plnily neefektivně.I budete volit ve volbách tu stranu která toto bude ve svém volebním programu slibovat.Pak vyhraje volby a udělá opak,Zavede ještě větší regulace,ještě větší počet úřadů, ještě větší přerozdělování.Budete stále spokojen jak  ta demokracie funguje?Přece jste si tu stranu dobrovolně zvolil a tak nyní může dle svého vládnout po 4 roky.

0/0
26.4.2012 15:00

Rájec

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Uvažovat "kdyby" je docela možné. Pak ale také platí, že mnou zvolená strana naopak dodrží deklarovaný program. Prostě je to moje volba i s rizikem, že se ukáže špatná. Lidé totiž nedělají jen správná rozhodnutí.

Princip denokracie se odvíjí od většiny. Ostatní jsou domluvená pravidla, která si mohou lidé nastavit v demokratickém  procesu jejich tvorby, nebo změn následných bud převratem, revolucí. Pak ale změna nemusí být nekrvavá. A o to v demokracii jde. Nebojovat o moc v ulicích s nožem v ruce.

0/0
26.4.2012 21:49

petrph

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Jistě,princip demokracie se odvijí od většiny.Ale většina volí volební program strany.Když se po volbách zjistí že strana  program neplní,je pak otázka,co má mít mandát,zda strana bez programu,nebo program bez stran.U nás pravidla říkají že platí první varianta.V jiných státech třeba platí že v takovém případě  občané mohou navrhnout referendum či odvolat poslance.

Lide nedělají jen správné rozhodnutí,ale jsou to jejich rozhodnutí.Jestli já zvolím stranu co preferuje svobodu podnikání,ale pak zjistím že mi vyhovují sociální jistoty,moje chyba.Jestli volím správně ale podvede mě ta strana,její chyba.

Ale je tu ještě jedna věc,a tou bych asi skončil.Jedna věc je demokracie ve smyslu rozhodnutí voličů v jedněch volbách.Druhá věc je demokracie,ve smyslu politiky,kde strany tvoří své  programy-tedy nikoli ty předvolební,ale ty  na kterých stojí princip strany. a ty nabízejí voličům.Proč pak ve vládě podvedou voliče,přijdou o jejich důvěru a tím svůj politický vliv napříště ztratí,je otázka

0/0
26.4.2012 23:05

Rájec

Re: v tom případě asi není demokracie to co potřebujeme

Co tedy od demokracie očekáváme?

0/0
25.4.2012 21:09

Halfunx

Nahradit zastupitelskou demokracii.

Proč potřebujeme zástupce, kteří měli opodstatnění jen v počátcích tohoto systému. V době široké nevzdělanosti a bez přístupu k informacím bylo výhodné mít svého vzdělaného a schopného zástupce. Tito si pak vyměnili potřebné informace a mohli rozhodnout. Dnes již je většina z nás vzdělanější a zkušenější než politici a přístup k informacím je online (stačí jen ten přístup umožnit). Zástupci se stávají nepotřební a snaží se skrýváním informací a kupováním titulů zdůvodnit svůj přinos. Změť zákonů pak dělá podklad pro silové řešení s nespokojenci a naopak chrání nadřazené jedince.

Řešení je přímá demokracie - a než ji zatratíte něco si o ní přečtěte.

0/0
25.4.2012 14:42

wopi

odpověď - nic!

:-)

+1/0
25.4.2012 13:26

hňup

a co mají s demokracií

splečného akce, respektive tanečky, které předvádí premiér vlády čr v posledních dnech ?

0/0
25.4.2012 13:20

hňup

Re: a co mají s demokracií

společného, sakriš....

0/0
25.4.2012 13:21

jarno3

Pane mysliteli,

ve své úvaze opomíjíte jednu základní věc: aby demokracie mohla fungovat, musí mít nastaveny kontrolní a zpětné mechanismy. Jinak to není demokracie, ale demokratura. Přesně jako v našem případě. Páni poslanci si sami stvořili své pašaliky. Vybavili se  privilegii starověkých monarchů. Beztrestnost. Neomylnost. Neodvolatelnost. Nic takového v demokracii nenajdete. Poto se můžeme už dvacet let přesvědčovat, jak spolehlivě dělá příležitost z politika zloděje. Bez rozdílu strany ,barvy,  idejí. Pokud si v tomto lidé nevynutí změnu, pak můžeme o demokracii stále jen mudrovat.

+3/0
25.4.2012 13:19

1absolutus

Re: Pane mysliteli,

R^

0/0
25.4.2012 13:41

Zenový Mistr Pi- Tcha

Re: Pane mysliteli,

Chcete říct, že minulé volby byly zmanipulované? Lidé si prostě zvolili to, co teď mají, strana, která by zrušila beztrestnost, neodvolatelnost a privilegia monarchů také kandidovala, do parlamentu se nedostala, s naší demokracií je vše v pořádku, tohle co nám vládne je jen o blbosti lidí..

0/0
25.4.2012 14:21

jarno3

Volby zmanipulované nebyly,

zmanipulovaní byli voliči. S naší "demokracií" to rozhodně v pořádku není. Na západě daleko menší prohřešky než Promopro ,Blanka, Opencard aj. stačily, aby politik balil kufry. A ocas mezi nohy. U nás- jak se dvacet let přesvědčujeme- to nefunguje. Český politik slovo "čest" nebo "Svědomí" ( obzvlášť pikantní výraz) zná leda z wikipedie. Dobrovolně ( jak jsme tomu svědky i teď ) od plného koryta neodleze. Proto je nutno změnit tento režim. Politici musí být odvolatelní mimo jiné i za neplnění předvolebních slibů. To je vlastně veřejný příslib daný voliči, a pokud ho poruší, jedná se o podvod. Nelze nechat odsouzeného politika "vykonávat mandát". Poslaneckou imunitu aplikovat pouze na jednání ve sněmovně a po dobu mandátu. Politik musí být trestně odpovědný za své jednání. Je nutno uzákonit obecné referendum- ovšem ne od píkoveverky. Stejně je nutno zavést odvolatelnost soudců. To je jen  pár předpokladů, aby u nás demokracie byla skutečnou demokracií. Ale to cestou dialogu nepůjde.

0/0
25.4.2012 16:54

Halfunx

Re: Pane mysliteli,

Ano chce to změnu systému. Tato "zastupitelská demokracie" demokracií ve skutečnosti není, naplňuje všechny znaky autokratického režimu s jedním jakoby demokratickým prvkem a tím jsou volby. Správně nazváno "demokratura", ale s vykřičníkem, neboť volby v českém pojetí nejsou sto odejmout moc nikomu, ale jen potvrdit ve funkcích stejné autokraty.

+1/0
25.4.2012 14:26

petrph

Re: Pane mysliteli,

Tady se bohužel stalo, že ty kontrolní a zpětné mechanismy přestaly platit přímo v těch parlamentních stranách. Protože, my jako občané to už nějak přežijeme.Ale co budou dělat po příštích volbách pravicové strany, nemaje žádné zastoupení aniv obcích ani vkrajích, ani ve vládě,a v parlamentu pár desítek poslanců v opozici a jinak žádný ale vůbec žádný politický vliv ve státě . Asi jim to nevadí, že své vládě dali volnou ruku dělat si co chce a nezajímat se o důvěru občanů..

0/0
25.4.2012 14:53

1absolutus

Dobrá otázka v závěru článku.

Vynikající odpověď v článku blogera Kucharovice níže! ;-D;-D

0/0
25.4.2012 12:58

Zenový Mistr Pi- Tcha

Re: Dobrá otázka v závěru článku.

Noo jenom si to POCHval.. ;-)

+1/0
25.4.2012 14:22

orlik69

Roberte, Roberte...

Nemusíte dávat pořád najevo, jak Vás strašně trápí, že jste dostal potupný vyhazov z řad blogerů na iDNES.cz.

0/0
25.4.2012 16:04Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz