Jak šlo vejce na vandr.

20. 03. 2012 10:50:42
Pohádka, kterou si pamatuji z knihy pohádek, potrhané to knihy, sotva držící pohromadě, leč s pohádkami, které se reálně neodehráli. Podobné pohádky může našinec číst i dnes, nejsou v otrhaných knihách, ale v médiích všeho druhu. A také nejsou o vandrujícím hrdinném vejci a jeho kamarádech, ale o úžasných příbězích dneška.

Vejce. Aby bylo laciné a vyrobeno s minimálním úsilím, tak se vyrábějí ve velkodrůbežárnách, kde se počty nosnic pohybují v desítkách tisíc. Ze dvorků a zahrad, kde lidem dělali starosti s hrabáním anglických trávníků a zatěžovali je svými potřebami krmiv a ustájení se přesunuli do klecí, nebo zřídka na tzv. hlubokou podestýlku. Konkurence pak tlačila chovatele do racionality z různých hledisek. Snižování investičních nákladů na nosnici, maximalizace produkce, využití krmiv, minimalizace lidské práce. A tak se z běžného chovu na dvorku stal výrobní proces, optimalizovaný tak, aby přinášel co největší zisk. Tedy to co zbude z rozdílu výnosů a nákladů. To ale žádná pohádka není. Je to spíše ekonomika.

Pro takové podmínky chovu, se slepice, ale příhodnější pojmenování je nosnice, šlechtili. Jinak by neobstáli. Proces to je složitý, ale cíl je poměrně pochopitelný. Vytvořit tzv. hybrida, který bude poskytovat maximální užitek v podmínkách, kde běžná slepice by mnoho užitku neposkytla. Pro maximální užitek se potom také optimalizovaly další faktory prostředí. Délka světelného dne, teplota a výměna vzduchu, optimální složení krmiv. Otázka také je, jak dlouho taková nosnice tento chov bude snášet při maximální užitkovosti. To všechno dohromady přináší efekt, který je promítnut v množství vajec vyprodukovanými za produkční cyklus, za rok, nebo za dobu životnosti investice.

Jak ale poznat zda jsou to podmínky vhodné pro nosnici. Ona nedisponuje totiž „druhou signální soustavou“ a tak neřekne ani v sebelepším dotazníkovém šetření nic. A tak nezbývá nic jiného, než vycházet z možnosti, že když produkuje maximum, tak asi všechny ty zmíněné podmínky jsou v optimu, které ji vyhovuje, a kterým je schopná se přizpůsobit. Jak prosté. Celé roky jsme s tím vystačili. Leč našli se lidé, kteří přišli na to, že nosnice potřebuje v některých prvcích „humánnější“parametry. Jsou to ti, kteří rozumějí řeči zvířat, jejich pocitům. To také je z pohádek dávno známé. Stačí si dopřát k obědu pohádkového hada a je to. Chovatelé nosnic ale nežijí zpravidla v pohádkách. Králové z pohádek co rozumí řeči i nosnic, však usoudili, že slepice si zaslouží některé změny, aby se mohli chlubit na trhu vejci produkovanými „welfare“. Králové tedy nařídili změny velikosti klecí. Slepice nosnice se tedy po ránu alespoň protáhnou. Vejce ale zůstala stejná. Jen poddaní je museli vybavit razítkem, aby welfare chovy mohli dostat na trhu privilegium, a že jiná se prodávat nebudou.

Trh vajec najednou přestal být tím pohádkovým místem svobodné směny a stal se deformovaným trhem, kde stejná vejce si nebyla rovná, pokud neměla razítko. A tak se stalo, že těch progresivních privilegovaných je méně. Prozatím. Protože je jich méně, tak při stejné poptávce nejsou pro všechny spotřebitele. Král nevydává přídělové poukázky na vejce a tak si je mohou koupit jen ti, kteří jsou ochotni zaplatit více. A nedostatek vajec není. Je jich na trhu stále dost ke koupi. Jsou však vyráběna neefektivněji a tak jsou dražší. To také není pohádka, ale politika.

Kdo na tom ale vlastně vydělal? Ten kdo má razítko, ten kdo prodává nařízenou technologii, obchodníci, co vědí, že vajec není dost a je třeba jimi zásobovat především ty, kteří si je chtějí zaplatit, ti kdož vyrábějí vejce v jiných královstvích a samozřejmě pan Král. Ten vybere větší daně, zaměstná více dohlížejících a vděčných úředníků. Kdo na to doplatí? Všichni. Pan Král bude vládnout nekonkurenceschopným drůbežárnám, spotřebitel bude mít méně vajec, za stejné peníze. Producenti budou vynakládat náklady mimo jiné i na hledání toho jak Královo nařízení obejít atd. Novodobá vejce totiž nevandrují jen ve skořápkách ale v mnoha výrobcích. A to také není pohádka, ale realita.

Autor: Pavel Zadražil | úterý 20.3.2012 10:50 | karma článku: 8.94 | přečteno: 879x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 192 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 330 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 98 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se pracovníci ve školství pomstili uličnímu výboru iFčil oslavujícímu Karlův úspěch

No, mám-li být upřímný, pomsta to byla hodně sladká. Však se taky hned ze všech stran slétly vosy a začaly si dávat do trumpety tak, že se div v té slaďounké šťávičce neutopily....

27.3.2024 v 10:51 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 560 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2013
Důchodce, se zájmem o ekonomiku, politiku a aktivní stáří. Svoboda jednotlivce je to, oč tu běží.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...